Чисельність мисливських тварин вища там, де розвинене полювання

Чисельність мисливських тварин вища там, де розвинене полювання, хоча, ви неодноразово чули тезу, що мисливці знищують всю живність.

Чисельність мисливських тварин вища там, де розвинене полювання

Це я дещо узагальнив висловлювання багатьох, не завжди вони звучать так категорично, але суть звинувачень зводиться до того, що через мисливців вимирають цілі види.

Тут хотілося б детальніше зупинитися, тому що це найбільш поширена помилка, яка чомусь приймається за чисту монету без будь-яких доказів і логічних обґрунтувань. Ареали проживання і, відповідно, популяції диких тварин зберігаються в основному за рахунок мисливських господарств, а значить і самого полювання. Проте популяції зменшуються!

Найбільш очевидна причина, яка напрошується – полювання! Але ні. Полювання дозволяє відстріл виключно певної кількості дичини, яка не позначається на популяції, а скоріше навпаки, сприяє уникненню хвороб тварин, пов’язаних з надлишком чисельності.

Поминають ще бізонів в Північній Америці і тасманійского вовка … Однак не пам’ятають, що бізонів вбивали, щоб звільнити пасовища для корів і для ріллі, а тасманійского вовка, щоб захистити худобу. Не мисливці. Робили це землероби і фермери зі зброєю.

«Розум обурений» «кипить», читаючи про те, що мисливці за одне сафарі вбили 200 антилоп, 40 гіпопотамів, 30 носорогів і 25 слонів (хоча таке було можливо лише років 40 назад). Але ось біда – будь-яка людина, що знає абетку цієї справи (тобто динаміку популяцій) і не схильна до дешевої пропаганди корпорацій, які наживаються на замінниках шкіри, хутра, рогів, кісток, знає, що ці цифри мають якесь значення лише для популяцій з кількістю населення менше 2 тис. особин або близько того.

Чисельність же перерахованих видів на один-два (іноді і більше) порядки вища. Жоден вид на материках не загинув від мисливців, а ось від селян, лісорубів, старателів, винахідників корисних миючих засобів і пестицидів, і т.д., і т.п. – маса. І навіть від так званих зелених.

Наведу ряд прикладів …

Коли зелені в Нідерландах домоглися заборони полювання на бекаса (далеко не останню роль зіграли тамтешні добре організовані і вельми агресивно налаштовані вегетаріанці), він негайно припинив зимувати в цій країні, став відлітати на південь від (нижче я поясню, чому так сталося) і потрапляти під рушниці найстрашніших браконьєрів Європи – французів.

Загинуло безліч тварин – мешканців боліт (але про них «неубієнці», вегетаріанці і інші їм подібні як завжди, звичайно, і не подумали – їх вічний девіз «що думати, трясти треба»).

Земля в цій країні вкрай дорога і селяни не осушували болота тільки тому, що за право полювання на них мисливці, звичайно, платили. Як тільки полювання закрили, доходи зникли, і було осушено і розорано понад дві третини боліт протягом 2 років, і цей процес аж ніяк не зупинявся на досягнутому «прогресі».

Звичайно, екологи протестували, але хіба за виттям і вереском (як завжди в таких випадках особливо активні були жінки) фанатиків коли-небудь, хто-небудь, чує голос розуму? «Неубієнці» тут же організували в пресі їх цькування, людей які зробили дуже багато в справі охорони природи і шанованих усім світом оголосили ворогами природи.

Одного разу недоучки домоглися в Швейцарії заборони полювання на лисицю. Спалах сказу, який вибухнув швидко полив холодну воду на голови тих, у кого кипів розум обурений на захист тварин. Якщо ми не будемо вести полювання, то тварин буде не більше, а менше. Знову ж, спеціально для малограмотних – чисельність мисливських тварин в сучасних країнах тим вище, чим більше розвинене полювання. Мисливські господарства борються з браконьєрами і підпалами, не віддають свої землі під котеджі, не дозволяють рибалкам в своїх зонах відтворення рибалити в час гніздування. Якщо закриють полювання – цей бастіон впаде, адже його утримують мисливці. Заборона полювання відведе з угідь мисливців, а так як святе місце порожнім не буває, їх заповнять браконьєри.

Таджикистан в 50-х рр. закрив на п’ять років все полювання,  такого спалаху браконьєрства і такого масового побиття дичини світ не бачив. Заборона на полювання не виправить всієї ситуації. Перестали полювати – спалахнув сказ. З іншого боку багато місць виникнення захворювань типу чуми – природні механізми регуляції популяцій. Та ось біда – не можемо ми допустити спалахів там, де живе людина. Тому і регулюється цей природний процес за допомогою штучного контролю за чисельністю. В першу чергу – полюванням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *