Заборона полювання в Україні призвела до різкого зростання популяцій хижаків та поширення небезпечних хвороб

В Україні спостерігається значне зростання популяцій диких тварин, особливо хижаків, через заборону полювання під час воєнного стану. Це призвело до збільшення випадків нападів на людей та худобу, а також до поширення небезпечних захворювань, зокрема сказу та африканської чуми свиней. Про це йдеться у статті “Заборона регулювання чисельності диких тварин у період дії воєнного стану: проміжні екологічні та епізоотичні наслідки для України” опублікованій у науковому журналі “The Animal Biology” Інституту біології тварин НААН. Авторами публікації є В. Новицький, В. Смаголь, В. Білоус та Н. Міняйло.

За даними науковців, чисельність лисиці звичайної у 2024 році зросла на 316,7% порівняно з 2021 роком, досягнувши приблизно 200 тисяч особин. Популяція вовка збільшилася на 52,6%, сягнувши близько 2900 особин, а чисельність інвазивного шакала азійського зросла на 439,8%, досягнувши приблизно 1850 особин.

Читайте також: Швеція подолала африканську чуму свиней за рекордний термін

Особливе занепокоєння викликає поширення сказу. У центральних областях України кожна п’ята лисиця виявилася інфікованою вірусом сказу. На початку 2024 року кількість неблагополучних пунктів за цим захворюванням перевищила довоєнні показники в 1,7 раза і може досягти 1250 осередків до кінця року проти 640 у 2021 році. Кількість звернень громадян з укусами хижих тварин у 2023 році зросла на 17,5% порівняно з попереднім роком, досягнувши 54 тисяч випадків.

Ситуація ускладнюється тим, що кампанії з пероральної антирабічної імунізації диких м’ясоїдних тварин були суттєво згорнуті. Територія охоплення зменшилася у 3,7 раза (на 317 тис. км²), а кількість доз вакцини – у 3,6 раза (на 8 млн. доз).

Також спостерігається значне збільшення популяції дикого кабана, яка перевищила довоєнні показники на 46%, досягнувши приблизно 44 тисяч особин. Це призвело до зростання кількості випадків африканської чуми свиней у 8,8 раза порівняно з 2022 роком.

Автори публікації наголошують на необхідності відновлення регулювання чисельності диких тварин у більшості областей України. Вони рекомендують враховувати успішний досвід Миколаївської та Черкаської областей з організації полювання в умовах воєнного стану та розглянути можливість диференційованого підходу до дозволу на полювання в різних адміністративних районах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *